تجهیزات سندبلاست

تجهیزات سندبلاست

تجهیزات1

 

هدف از اجرای سندبلاست، رفع زنگ زدگی و لکه های رنگ، روغن و گریس از روی سطوح مختلف است؛ سندبلاست عموماً برای سطوح فلزی و فولادی به کار می رود اما این روش در مورد سایش سطوح چوبی، بتنی و سیمانی نیز مناسب می باشد. از سندبلاست در تمیزکاری و پاک سازی بدنه کشتی ها، سازه ها و اسکلت های کوچک و بزرگ فلزی، پیش آماده سازی جوشکاری، سایش قسمت های حساس موتور هواپیماها، تمیزکاری قطعات الکترونیکی خاص، دیوار ساختمان ها، پل ها و ... استفاده می شود.

 

تجهیزات مورد نیاز برای اجرای سندبلاست

روش های مبتنی بر سایش سطح به دو دسته اصلی سندبلاست خشک و سندبلاست تر تقسیم بندی می شوند. روش سندبلاست خشک به دو روش متداول سندبلاست مکانیکی و سندبلاست دستگاهی (با استفاده از کمپرسور هوا) انجام می شود.

سیستم هایی که برای سندبلاست استفاده می شوند دارای قسمت های مشترک هستند (نازل، مخزن سندبلاست، شیلنگ ها، ذرات ساینده، کمپرسور هوا) و به 5 نوع دسته بندی می شوند که در ادامه مطلب به آن ها خواهیم پرداخت.

 

 

1-دستگاه پرتابل سندبلاست:

دستگاه پرتابل سندبلاست، دستگاهی است که برای تمیزکاری سطح به کار می رود و به حجم بسیار زیادی از هوا نیاز دارد (معمولاً 90 تا 100 psi)؛ مخزن فشار هوا، نسبت حجم هوا به ذرات ساینده را تنظیم می کند و نازل وظیفه پرتاب این ذرات را به سمت سطح دارد؛ این روش از سندبلاست به صورت خشک و تر قابل انجام است و متداول ترین روش سایش سطح می باشد.

تجهیزات2

 

2-سندبلاست در اتاقک داخلی

 

شیوه کار سندبلاست در اتاقک داخلی، مشابه به روش دستگاه پرتابل سندبلاست است؛ از مزیت های این روش، تنظیم شرایط سندبلاست، مقرون به صرفه اقتصادی، کنترل حجم غبارهای تولید شده در سندبلاست، عدم آسیب به سایر سطوح و محافظت از دستگاه ها می باشند. ذرات ساینده ای که در این روش به اطراف پراکنده می شوند را می توان به راحتی و پس از پایان عملیات سندبلاست، جمع آوری و مجدداً استفاده کرد.

 

تجهیزات3

 

 

3-اتاقک سندبلاست دستی

 

کابین یا اتاقک سندبلاست یکی از بهترین روش سایش و صیقلی کردن قطعات کوچک و حساس فلزی می باشد؛ در این روش، اپراتور سندبلاست بیرون از کابین می ایستد و دست های خود را در محل مخصوص ورود دست اپراتور که در کابین تعبیه شده است قرار می دهد؛ نازل سندبلاست در داخل کابین قرار دارد؛ مزیت بزرگ این روش از سندبلاست، پخش نشدن غبارهای حاصل از سندبلاست در فضا است. این روش به صورت دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک قابل اجرا می باشد.

تجهیزات4

 

4-دستگاه سندبلاست تمام اتوماتیک

 

سندبلاست تمام اتوماتیک را می توان جزو پیشرفته ترین شیوه های سایش سطح قلمداد نمود. تمام مراحل فرآیند سندبلاست در این روش به صورت کاملاً اتوماتیک انجام می شود؛ این دستگاه مجهز به یک اتاقک بزرگ، تایمر یا زمان سنج، صفحه متحرک بزرگ، طبقات چرخشی، کمربند نگهدارنده و ... می باشد؛ ین دستگاه با توجه به عملکرد زمان سنج ها به طور خودکار خاموش می شود. صفحه چرخان یا میز دستگاه، بسیار بزرگ است و می توان داخل اتاقک سندبلاست بچرخد. هنگامی که درب کابین بسته شود، عملیات سندبلاست آغاز می شود؛ این روش برای قطعات بزرگ مناسب است و از انتشار غبارات ذرات ساینده جلوگیری کرده و از لحاظ ایمنی نیز راندمان بالایی دارد.

 

تجهیزات5

 

 

5-دستگاه وت بلاست

 

عملکرد وت بلاست امروزه بر هیچ کسی پوشیده نیست و تقریباً تمام پیمانکاران سندبلاست از مزیت های این نوع سندبلاست و تجهیزات آن به خوبی آگاهی دارند. لذا از تکرار مکررات خودداری می کنیم.

 

تجهیزات6

 

 

مطلب فوق از قسمتی از منبع زیر ترجمه شده است:

https://www.cdc.gov/niosh/docs/76-179/pdfs/76-179.pdf

 

 

 

 

 

 

 

جدیدترین خدمات

ویژه كارگاه سندبلاست انواع سازه فلزي و رنگ آميزي صنعتي چند لايه به روش ايرلس در محيط مناسب سندبلاست خشك با پرسنل كار بلد و سرپرستي مهندس ابهري نياز كارفرمايان را برطرف مي نمايد و با داشتن چندين اكيپ سيار د ... 1399/01/07
ویژه براي اجراي صحيح و استاندارد سندبلاست بر روي سطوح مختلف نياز به متريال سندبلاست با پودر سندبلاست يا ماسه سندبلاست در سايزهاي مختلف مي باشد كارگاه سندبلاست ابهري همواره از انواع دانه بندي ماسه سندبلاست ... 1399/01/07
ویژه اجراي سندبلاست تر خدمتي ديگر از كارگاه سندبلاست ٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ با استفاده از نازل مخصوص سندبلاست خشك را به سندبلاست تر تبديل مي نماييم و در محيط هاي مسكوني اجراي سندبلاست را براحتي انجام ميدهيم اجراي س ... 1398/11/29
ویژه اگر به دنبال يك مجموعه براي خدمات سندبلاست ٠٩٣٧٧٧٦٠١٢٧ هستيد ما به شما با نازلترين قيمت و سريعترين زمان خدمات سندبلاست و رنگ را در تهران ارائه ميدهيم خدمات كارگاه سند بلاست ما ازقبيل خدمات سندبلاستكار ... 1398/11/29
ویژه سندبلاست سند بلاست٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ سندبلاست خشك سندبلاست تر سندبلاست با آب ... 1398/11/17
ویژه سند بلاست در محل فلز ٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ ... 1398/11/17
ویژه سندبلاست خشك ارزان قيمت ٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ ... 1398/11/17
ویژه در صورتي كه نياز به خريد تجهيزات٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ و يا بستن خط كامل اجراي سندبلاست در سراسر ايران را داريد ازقبيل نازل استاندارد و شيلنگ ضد سايش و يا كلاه سندبلاست كاري كه به روز و استاندارد باشه و يا شرايط ... 1398/11/15

مقالات سندبلاست