به سندبلاست رنگ آمیزی سندبلاست مخازن سندبلاست اسکلت ساختمان سندبلاست سوله سندبلاست پروفیل سندبلاست پل هوایی سندبلاست صنعتی دستگاه خوش آمدید

سندبلاست؛ اطلاعات کاربردی و تعاریف تخصصی (قسمت دوم)

در بیان اهمیت کلمه "سندبلاست" و شرح ضرورت این فرآیند صنعتی بسیار مهم، هر آنچه مطالب مفید ارائه دهیم، باز هم تحقیقات و منابعی وجود خواهند داشت که از نظر غافل می مانند. سندبلاست، یک فرآیند فیزیکی - مکانیکی محسوب می شود. در قسمت اول این مطلب به تعاریف مختصری از سندبلاست اشاره کردیم و سپس به ملزومات و تجهیزات مورد نیاز برای اجرای سطح با ذرات ساینده آشنا شدیم. همچنین برخی از تعاریف اختصاصی که در این حوزه عملیاتی به کار می‌روند را بیان نمودیم. در این قسمت قصد داریم فرایند سندبلاست سطح را از نظر دستگاه و تجهیزات سایش سطح مورد بررسی قرار دهیم. بنابراین ابتدا خلاصه ای از این فرآیند تعریف می کنیم.

دستگاه سندبلاست

سندبلاست چیست؟

 سندبلاست به فرایند صیقلی کردن و سایش سطح توسط ذرات ساینده گفته می‌شود. در این عملیات، ذرات ساینده با فشار از درون یک دستگاه به سمت سطح پاشیده می شوند. در اثر فشار زیاد و برخورد ذرات ساینده با سطح، هر آنچه از آلودگی، لکه یا ذرات ناخالصی بر روی سطوح وجود داشته باشد، برطرف خواهد شد.

دستگاه سندبلاست

 در قسمت اول مبحث سندبلاست به اصطلاحات تخصصی اشاره کردیم. انواع دستگاه هایی که برای این فرآیند به کار می روند به دو دسته دستگاه پرتابل و دستگاه کابین دار تقسیم بندی می شوند. اساس عملکرد دستگاه سندبلاست در دو مدل مشابه است. مکانیسم سایش سطح در این فرآیند به این صورت است که حجم مشخصی از ذرات ساینده به مخزن دستگاه سندبلاست منتقل می شود؛ حجم مخزن با توجه به مدل دستگاه متفاوت خواهد بود. این دستگاه به یک کمپرسور هوا متصل است. کمپرسور هوا، فشار وارد شده به سطح را تنظیم می‌کند. هنگامی که کمپرسور توسط اپراتور روشن می شود، فشار هوا باعث می شود ذرات ساینده به سمت مجرای خروجی که شامل یک شیلنگ لاستیکی مقاوم است، منتقل گردد.
 قسمت انتهای شیلنگ سندبلاست به نازل سندبلاست متصل است؛ نازل ها از جنس های متفاوت و مواد بسیار مقاوم در برابر فشار بالا ساخته شده اند. ذرات ساینده با فشار از سر نازل به سمت سطح پاشیده می شوند. به دلیل اینکه فشار داخل دستگاه سند بلاست، شیلنگ و نازل دستگاه بسیار بالا است، رعایت اصول ایمنی برای اپراتور دستگاه، لازم و ضروری است. هرگونه نقص در عملکرد ممکن است منجر به انفجار شود.

شرایط کار با دستگاه سندبلاست

دستگاه سندبلاست

 در قسمت اول همین مطلب بیان کردیم که اپراتور دستگاه سندبلاست موظف است لباس کار مخصوص پوشیده و از کفش کار دستکش های مخصوص و ماسک ایمنی مخصوص سندبلاست استفاده کند.  شرایط کار با دستگاه سندبلاست، بسیار ساده است به شرطی که اپراتور دارای تجربه و مهارت کافی در این زمینه باشد.
 برای کار با دستگاه سندبلاست به این صورت می توان عمل کرد: ابتدا درب مخزن را باز کنید و حجم مشخص از ذرات ساینده را داخل مخزن بریزید.  قبل از اینکه دستگاه را روشن کنید، ایمنی دستگاه و همچنین لباس ایمنی را رعایت کنید. اگر قرار است فرایند سندبلاست در محیط آزاد انجام شود، شرایط دمایی و رطوبت را مورد نظر قرار دهید.
 سر نازل دستگاه سندبلاست را به سمت سطح مورد نظر گرفته و از طریق پدال کنترل، کمپرسور را روشن کنید. نازل های دستگاه عموما ًدارای یک اهرم کنترل کننده خروج ذرات ساینده می باشند؛ به این ترتیب مادامی که کمپرسور دستگاه روشن است، اپراتور دستگاه سندبلاست به راحتی می تواند خروج ذرات ساینده را کنترل کند؛ هر زمان که نیاز باشد آن را قطع کرده و مجدد آن به جریان بیندازد. در مطالب بعدی در مورد نازل ها و ضرورت استفاده از این روش برای صنایع صحبت خواهیم کرد.