به سندبلاست رنگ آمیزی سندبلاست مخازن سندبلاست اسکلت ساختمان سندبلاست سوله سندبلاست پروفیل سندبلاست پل هوایی سندبلاست صنعتی دستگاه خوش آمدید

فناوری های نوین در سندبلاست - قسمت اول؛ ربات های سندبلاست

ربات های سندبلاست

فناوری‌های نوین در سندبلاست عبارت است از تجهیزات، روش ها و اصول اجرایی فرایند سایش سطح که با توجه به تجربه طولانی مدت و استفاده از تکنولوژی های روز دنیا برای سایش سطوح مختلف در نظر گرفته می شود. هدف اصلی ارائه فناوری های نوین در صنعت سندبلاست، هدایت این عملیات صنعتی به سمت ماشینی شدن معرفی شده است. همانطور که می دانید، عملیات سایش سطح با ذرات ساینده به روش‌های قدیمی که شامل استفاده از دستگاه سندبلاست و اپراتور دستگاه بود،

برخی از معایب را برای محیط کار و همچنین سلامت اپراتور دستگاه ایجاد می کرد. به همین منظور و با در نظر گرفتن چالش‌های پیش رو در سایش سطوح، کارشناسان تصمیم گرفتند فناوری‌های آماده سازی سطوح فلزی را به شیوه ای نوین و کاملاً صنعتی ارائه دهند. 

ربات های سندبلاست

پرداختن به فناوری‌های نوین در سندبلاست به منظور آماده سازی سطح برای اعمال رنگ و پوشش، شامل فرآیند سایش با ذرات ساینده برای تجهیزات صنعتی با ابعاد مختلف است. لوله های با قطر بیشتر از ۲ متر، قطعات و تجهیزات صنعتی برای نصب در ماشین آلات صنعتی به کار می روند، دو مورد از کاربردهایی هستند که فناوری های نوین سندبلاست به یاری آنها آمده است.
در مطلبی که قرار است ارائه دهیم، تصمیم داریم این فناوری‌های پیشرفته را معرفی کنیم؛ در قسمت اول با ربات های سندبلاست آشنا می شوید و در قسمت دوم همین مطلب که به صورت متن مجزا منتشر می شود، در خصوص سیستم های خودکار و کابین های سندبلاست به همراه تصاویر آنها آشنا خواهید شد. امیدواریم از این مطالب لذت ببرید.

 

ربات های سندبلاست چگونه کار می کنند؟

ربات های سندبلاست

 به منظور تحول عظیم در فرایند سندبلاست و صنعتی کردن سایش سطح، کارشناسان و مهندسان برای ارتقای استانداردهای محل کار و ایمنی شغلی برای نیروهای مشغول به کار در این صنایع، اتاق های مخصوصی را طراحی کردند که مجهز به ربات های سندبلاست می باشند. ربات ها به صورت دستگاه هایی داخل این اتاق های مخصوص تعبیه شده اند؛ ربات ها در کنترل ذرات ساینده با فشار معین از طریق سیستم‌های رایانه‌ای کنترل می‌شوند. 

ربات های سندپلاست

اتاقک سندبلاست که ربات های سندبلاست در آن تعبیه شده‌اند، مجهز به تهویه مطبوع می باشند. امکان سایش سطح برای تمام قطعات فلزی امکان پذیر است. لوله های قطور فلزی، بدنه خودرو، انواع تیرآهن و سایر اسکلت های فلزی در داخل اتاقک، مجهز به ربات ها  قابل سایش هستند. این فناوری بسیار جدید و کاربردی بوده و مزایای زیادی دارند.

 مزایای استفاده از ربات ها برای فرآیند سندبلاست چیست؟

ربات های سندپلاست

 اجرای فرایند سایش سطح از طریق روبات‌های صنعتی دارای مزایای بیشماری است؛ علاوه بر صنعتی شدن این فرآیندها، مهم ترین مزایای ربات ها در فرآیند سایش سطوح عبارتند از:

  • کاهش سر و صدای تولید شده در طول فرآیند سندبلاست
  • کاهش زمان سایش سطح و همچنین کنترل هزینه‌های فرایند
  • امکان کنترل آسان و سریع ربات ها از طریق برنامه‌های رایانه‌ای
  • به کارگیری تجهیزات ایمن و مقاوم به فشار
  • طراحی اصولی و مطابق با استانداردها
  • امکان بازیابی ذرات ساینده در اتاقک سندبلاست
  • افزایش ایمنی محیط کار
  • مقاومت ابزار و تجهیزات در برابر سایش ذرات ساینده
  • بهره وری بالا برای فرایند سایش سطوح
  • استفاده از تسمه نقاله و تجهیزات متحرک برای به حرکت درآوردن قطعه مورد نظر و همچنین بازو های ربات سندبلاست