به سندبلاست رنگ آمیزی سندبلاست مخازن سندبلاست اسکلت ساختمان سندبلاست سوله سندبلاست پروفیل سندبلاست پل هوایی سندبلاست صنعتی دستگاه خوش آمدید

چگونه سندبلاست سطوح را انجام دهیم؟

سایش سطح دستگاه سندبلاست

سندبلاست یک راهکار بسیار عالی برای حذف آثار رنگ، لکه، زنگ زدگی، چرک و آلودگی، روغن یا گریس و غیره از روی سطوح مختلف است. در فرایند سایش سطح، ذرات ساینده قابلیت زدودن این ناخالصی ها را از روی سطوح فلزی، چوبی، پلاستیکی و غیره دارند. در فرآیند سندبلاست، رعایت استانداردها، تهیه ملزومات و لوازم مورد نیاز اهمیت دارد.

رای افرادی که با این حوزه کاری آشنایی زیادی ندارند مهمترین سوال این است که سایش سطوح چگونه انجام می شود. هدف ما از ارائه این مطلب بیان راهکارهای کاربردی و جامع است به طوری که خوانندگان بتوانند با فرایند سایش سطوح مختلف به طور کامل از ابتدا تا انتها آشنا شوند. در هر قسمت از این مطلب می توانید تصاویر مرتبط و با کیفیت عالی را که نمایانگر تجهیزات به کار رفته در سندبلاست است، مشاهده کنید.

سایش سطح دستگاه سندبلاست

پیش از سندبلاست، به این نکات دقت داشته باشید:

  • ذرات ساینده را به درستی انتخاب کنید
  • استاندارد های سایش سطح را با توجه به سطح مورد نظر و ذرات ساینده و فشار کاری، به طور دقیق معین کنید
  • تجهیزات سندبلاست و لوازم مورد نیاز را فراهم کنید

آغاز به کار برای سندبلاست، مرحله اول: ذرات ساینده مناسب را انتخاب کنید

سایش سطح دستگاه سندبلاست

 مرحله اول در سندبلاست، انتخاب ذرات ساینده است. عموماً ذرات ساینده در بسته بندی های ۲۵ کیلوگرمی یا ۵۰ کیلوگرمی در بازار موجود هستند. صنایعی که به ذرات ساینده با حجم بالا نیاز دارند می‌توانند در وزن تناژ آن را خریداری کنند. عمده ترین ذرات ساینده برای فرایند سایش سطح، ذرات ماسه، سیلیس، اکسید آلومینیوم یا شیشه است. اکثر ساینده ها در حقیقت ماهیت معدنی دارند. 

سایش سطح دستگاه سندبلاست

در خرید و بسته بندی ذرات ساینده سندبلاست کنید که با توجه به ماهیت شیمیایی یا معدنی بودن ذرات ساینده، نوع بسته بندی را به درستی انتخاب کنید. به طور مثال ذرات ساینده از جنس شیشه باید در ظروف فولادی یا چدنی نگهداری شود.

فرآیند سندبلاست، مرحله دوم: انتخاب دستگاه و تجهیزات سایش سطح

سایش سطح دستگاه سندبلاست

 دستگاه های سندبلاست در دو مدل دستگاه های کابین دار و دستگاه های پرتابل در بازار وجود دارند. هر یک از این تجهیزات دارای قابلیت ها و ویژگی های متفاوتی هستند. اگر قصد دارید فرآیند سندبلاست را با حجم کوچک و در مقیاس محدودتر اجرا کنید، نیاز به دستگاه کابین دار دارید. تمام تجهیزات جانبی این مدل دستگاه به صورت یک پکیج کامل در بازار به فروش می‌رسد. حتی قطعات بسیاری ریز مانند چرخ دنده ها و یا قطعات فولادی برخی از ماشین آلات از طریق دستگاه کابین دار قابل سایش هستند.

سایش سطح دستگاه سندبلاست

 دستگاه سندبلاست پرتابل که شامل یک مخزن با حجم بزرگتر است، برای فرآیندهای به کار می‌رود. زمانی که لازم است قطعات بزرگتر و وسیع تر مورد سایش قرار گیرند، به طور نمونه سندبلاست مخازن، لوله ها، اسکلت های فلزی و غیره با استفاده از تجهیزات پرتابل انجام می گیرد.

 فرآیند سندبلاست، مرحله سوم: فشار کمپرسور را تنظیم کنید

سایش سطح دستگاه سندبلاست

 یکی از ملزومات اجرای فرایند سندبلاست، تنظیم فشار کمپرسور است.

هنگامی که تجهیزات را تامین کردید، شیلنگ دستگاه را به کمپرسور متصلکرده و حداقل فشار را برای کمپرسور تنظیم کنید. حداقل فشار برای دستگاه ها عموماً ۸۰ psi با ظرفیت هوادهی ۵ فوت مکعب در هر دقیقه است. عملیات سایش سطح با توجه به ساینده ها و مدل دستگاه، فشار مخصوص به خود را طلب می‌کند. با توجه به جدول های استاندارد می توانید این عملیات را کامل کنید.


فرایند سندبلاست، مرحله چهارم: نازل مناسب انتخاب کنید

سایش سطح دستگاه سندبلاست

 فاکتور مهم دیگر برای سندبلاست، انتخاب نازل مناسب است. با توجه به ذرات ساینده و فشار کمپرسور، جنس نازل آن باید انتخاب شود. نازل ها از مواد مقاوم مانند تنگستن کارباید ساخته می شوند.

فرآیند سند بلاست، مرحله پنجم: تامین تجهیزات ایمنی برای اپراتور

سایش سطح دستگاه سندبلاست

 اپراتور باید ماسک مخصوص، عینک محافظ، کفش های ایمنی و لباس کار را بپوشد و به استانداردهای لازم نیز آشنا باشد.