سندبلاست چوب؛ بایدها و نبایدها

سندبلاست چوب

سندبلاست چوب یکی از روش های متداول سایش سطح برای سطوح چوبی می باشد. از طریق این عملیات و در عرض چند دقیقه، سطوح چوبی به طور کامل و با کارایی بالا از آلودگی ها پاک می شود. اپراتور سندبلاست که مسئول اجرای سایش سطوح چوبی است، برای جلوگیری از وارد شدن آسیب های احتمالی به سطح چوب باید یک حرکت یکنواخت و پیوسته را بر روی سطوح چوبی اعمال کند. با توجه به این موارد، برای پرداختن به سندبلاست چوب، ملزومات و استانداردهای مشخصی مورد نیاز است.

 آنچه در سندبلاست چوب اهمیت دارد و هرگز نباید هرگز فراموش شود، سالم ماندن بافت سطح چوب پس از پایان عملیات سندبلاست است. همان طور که می دانید بافت چوب از دانه های نرم و بسیار آسیب پذیر تشکیل شده است؛ بنابراین طبق استانداردهای سندبلاست باید از نوعی از مواد ساینده استفاده شود که کمترین آسیب را به سطوح چوبی وارد کند. همچنین اجرای عملیات سندبلاست چوب با کمترین فشار کمپرسور برای سالم ماندن سطوح چوبی ضروری می باشد.

 الزامات سندبلاست چوب

 برای اجرای عملیات سندبلاست چوب باید دستگاه سندبلاست، ذرات ساینده، نازل سرامیکی، هود مخصوص سندبلاست، دستکش مخصوص، کمپرسور هوا، لباس ایمنی اپراتور و ... در ابتدا تهیه شود. پیش از آغاز سندبلاست، میزان زبری سطح، فشار کمپرسور و ابعاد ذرات ساینده باید توسط ناظر سندبلاست کنترل و یادداشت شود.

 اجرای سندبلاست چوب

سندبلاست چوب2

 برای اجرای عملیات سندبلاست چوب به صورت زیر اقدام کنید:

مخزن دستگاه سند بلاست را با ذرات ماسه پر کنید. سطح چوبی یا تجهیزات چوبی که قصد دارید سایش سطوح را برای آنها انجام دهید در یک مکان مناسب قرار دهید. سطوح چوبی از لحاظ نوع چوب اهمیت دارد. در مرحله بعدی نیاز به نازل سرامیک دارید؛ از نازل های با دسته ها و لوله های بلندتر برای سندبلاست چوب استفاده کنید. نازل ها با ابعاد حدود ۳ اینچ و در کمترین حالت حدود ۲ اینچ برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد.

 اپراتور سندبلاست باید لباس مخصوص و ماسک را بپوشد و سندبلاست چوب را در محیط دارای تهویه کافی انجام دهد.

 در مرحله بعدی، کمپرسور را روشن کنید. فشار دستگاه را بر روی عدد ۳۵ پوند در هر اینچ مربع تنظیم نمایید. پس از تنظیم شرایط، سر نازل را به سمت سطوح چوبی گرفته و اهرم را بکشید.

دقت داشته باشید برای جلوگیری از وارد شدن آسیب به سطحی چوبی و اجرای یکنواخت سندبلاست، اپراتور باید دست خود را در فاصله معین بر روی تمام سطوح چوبی حرکت دهد. پس از پایان عملیات، اگر در بازرسی مشخص شود که ضخامت و بافت مورد نظر در سطوح چوبی مورد تأیید قرار نگرفته است، الزاماً عملیات سندبلاست باید مجدداً انجام شود.

سندبلاست چوب3

 در برخی از موارد، کارشناسان سندبلاست چوب عقیده دارند برای اثربخشی بیشتر در مرحله دوم، فشار کمپرسور تا ۱۰ psi باید افزایش داده شود و عملیات سندبلاست مجدداً اجرا گردد. آنچه در این فرایندها اهمیت دارد، حرکت یکنواخت و بدون توقف نازل بر روی سطوح است.

 در برخی از منابع ذکر شده است که فرایند سندبلاست چوب باید در محیط سربسته و دارای تهویه کافی یا مجهز به هود سندبلاست انجام شود؛ به این ترتیب می توان ذرات ساینده را مجددا ًمورد استفاده قرار داد و همچنین  زمینه را برای خروج گرد و غبار از کابین فراهم نمود.

 

جدیدترین خدمات

ویژه كارگاه سندبلاست انواع سازه فلزي و رنگ آميزي صنعتي چند لايه به روش ايرلس در محيط مناسب سندبلاست خشك با پرسنل كار بلد و سرپرستي مهندس ابهري نياز كارفرمايان را برطرف مي نمايد و با داشتن چندين اكيپ سيار د ... 1399/01/07
ویژه براي اجراي صحيح و استاندارد سندبلاست بر روي سطوح مختلف نياز به متريال سندبلاست با پودر سندبلاست يا ماسه سندبلاست در سايزهاي مختلف مي باشد كارگاه سندبلاست ابهري همواره از انواع دانه بندي ماسه سندبلاست ... 1399/01/07
ویژه اجراي سندبلاست تر خدمتي ديگر از كارگاه سندبلاست ٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ با استفاده از نازل مخصوص سندبلاست خشك را به سندبلاست تر تبديل مي نماييم و در محيط هاي مسكوني اجراي سندبلاست را براحتي انجام ميدهيم اجراي س ... 1398/11/29
ویژه اگر به دنبال يك مجموعه براي خدمات سندبلاست ٠٩٣٧٧٧٦٠١٢٧ هستيد ما به شما با نازلترين قيمت و سريعترين زمان خدمات سندبلاست و رنگ را در تهران ارائه ميدهيم خدمات كارگاه سند بلاست ما ازقبيل خدمات سندبلاستكار ... 1398/11/29
ویژه سندبلاست سند بلاست٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ سندبلاست خشك سندبلاست تر سندبلاست با آب ... 1398/11/17
ویژه سند بلاست در محل فلز ٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ ... 1398/11/17
ویژه سندبلاست خشك ارزان قيمت ٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ ... 1398/11/17
ویژه در صورتي كه نياز به خريد تجهيزات٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ و يا بستن خط كامل اجراي سندبلاست در سراسر ايران را داريد ازقبيل نازل استاندارد و شيلنگ ضد سايش و يا كلاه سندبلاست كاري كه به روز و استاندارد باشه و يا شرايط ... 1398/11/15

مقالات سندبلاست