به سندبلاست رنگ آمیزی سندبلاست مخازن سندبلاست اسکلت ساختمان سندبلاست سوله سندبلاست پروفیل سندبلاست پل هوایی سندبلاست صنعتی دستگاه خوش آمدید

آشنایی با سندبلاست مخزن و تانک های ذخیره سازی

سندبلاست مخزن 1

سندبلاست مخزن عبارتند از یک فرایند صنعتی که در طی آن مخازن تحت فرایند سندبلاست قرار می گیرند. همان طور که می دانید مخزن ها و تانک های ذخیره سازی، اجزای جدایی ناپذیر در صنایع به شمار می‌روند.

بسیاری از مخازن برای نگهداری مایعات و سیالات، مخازن مخصوص ذخیره کردن آب، مخازن فلزی برای ذخیره سازی مایعات نفتی و مواد شیمیایی و غیره به کار می روند. مخزن های صنعتی از جنس های مختلف ساخته می شوند؛ فولاد آلیاژی و پلیمرها دو ماده اولیه برای ساخت مخازن و تانک های ذخیره سازی هستند. عملیات سندبلاست مخزن، ویژه مخازن فولادی انجام می گیرد.

  فرایند سندبلاست مخزن زمانی اهمیت دارد که آثار لکه، رنگ، زنگ زدگی و آلودگی های سطحی ناخواسته بر روی دیواره های داخلی و خارجی مخازن ایجاد می شود. با توجه به اینکه رنگ آمیزی مخازن برای افزایش دوام و مقاومت آنها در برابر اثرات مخرب محیطی و همچنین تأثیر مواد شیمیایی و جلوگیری از تخریب آنها در هنگام استفاده باید برای مخزن ها انجام شود، لذا آماده سازی سطح، از اهمیت زیادی برخوردار است. آنچه صنایع را به استفاده از خدمات سندبلاست مخزن ترغیب می کند، لزوم رنگ آمیزی و اِعمال پوشش برای مخازن فلزی و فولادی می باشد.

 مزایای سندبلاست مخزن

سندبلاست مخزن 4

 مهمترین و اصلی ترین مزیت سندبلاست مخزن جلوگیری است. اثرات خوردگی و زنگ زدگی در این تجهیزات، یک مسأله مهم و اساسی است. بسیاری از تانک های ذخیره سازی و مخازن از فلز، فولاد آلیاژی و فایبرگلاس ساخته می شوند. این تانک ها باید با یک پوشش محافظ در برابر خوردگی محافظت شوند. مخازن نگهداری که برای ذخیره آب آشامیدنی استفاده می شود، مهمترین تجهیزاتی است که به پوشش محافظ نیاز دارد؛ چرا که بحث سلامت آب در میان است. همچنین استفاده از مخازنی که در برابر اسیدها پایدار بوده و دارای پوشش مقاوم هستند، در صنایع نفت و مواد شیمیایی مورد توجه قرار می گیرد.

 مزیت مهم دیگر در مورد سندبلاست مخزن، آماده سازی سطوح خارجی و داخلی مخازن برای اعمال پوشش است. هرگونه نقص یا وجود ناخالصی بر روی سطح می‌تواند عملیات رنگ آمیزی را مختل کند و در نتیجه هر گونه پوشش یا رنگ طرح روی مخازن اجرا شود، در طول زمان تخریب خواهد شد؛ چرا که سندبلاست به درستی انجام نشده است!

سندبلاست مخزن 5

 یکی از مزایای اصلی سندبلاست مخزن برای مخازن ذخیره سازی نفت، مواد شیمیایی، فاضلاب، مایعات و گازهای صنعتی این است که حداکثر محافظت را برای مخازن ایجاد کرده و هزینه های تعمیرات و نگهداری را به حداقل می رساند. این روش، بسیار مطمئن، کارآمد، ایمن و سریع است.

ملزومات سندبلاست مخزن

سندبلاست مخزن 6

 برای عملیات اجرای فرآیند سندبلاست مخزن، تمام ملزومات متداول سندبلاست نیاز است. زمانی که لازم باشد مخازن یا تانک های ذخیره سازی مورد عملیات سایش سطوح قرار گیرند، ابزارهایی نظیر دستگاه سندبلاست، نازل، تجهیزات ایمنی اپراتور، کمپرسور، شیلنگ اتصال و ذرات ساینده فراهم می شود. عملیات سندبلاست در دیوارهای داخلی و خارجی مخازن  قابل اجرا می باشد.

 اجرای فرایند سندبلاست مخزن، سایش سطوح داخلی مخازن و تانک ذخیره سازی با محدودیت بیشتری مواجه است؛ چرا که دسترسی به آنها دشوارتر بوده و چالش‌های بسیاری در استفاده از شیلنگ و نازل وجود دارد. خوشبختانه با تجهیزات جدید که در سندبلاست لوله های قطور معرفی شده است و همچنین استفاده از ربات های سندبلاست، این محدودیت ها به طور کامل برطرف شده اند.

سندبلاست مخزن 7

 استفاده از ربات های هوشمند برای سندبلاست مخزن در قسمت داخل آن، یک فناوری جذاب و جدید است که نه تنها مزایای زیادی را برای دنیای سندبلاست ارائه داده است، بلکه بسیاری از محدودیت های دسترسی اپراتور به سطوح دشوارتر را امکان پذیر نموده است.  دراین روش ها نیز در سندبلاست مخزن می‌توان از ذرات ساینده متفاوت با توجه به استانداردها استفاده کرد.