انواع ساینده در سندبلاست

انواع ساینده در سندبلاست

ساینده در سندبلاست

 

ساینده ها موادی هستند که در عملیات سنگ زنی، سندبلاست و صیقل دادن سطوح به کار می روند. مواد ساینده، ابعاد و اندازه های مختلفی دارند و حجمی که از این ذرات در یک روش مشخص باید استفاده شود به نوع کاربرد آن ها بستگی دارد. از دیدگاهی دیگر می توان مواد ساینده را به انواع ساینده با سختی بالا، سختی متوسط و سختی پایین تقسیم بندی نمود. هر کدام از این سه دسته، بافتی متفاوت را بر روی یک سطح معین ایجاد می کنند.

با نگاهی عمیق و دقت در جزئیات مواد ساینده مشخص می شود که تک تک ذرات ساینده بدون در نظر گرفتن نوع و جنس آن، با فشار معینی به سمت سطح پرتاب می شوند و در اثر این برخورد، بخش بسیار کوچک، صدها یا هزاران نقطه در یک سطح را از آلودگی پاک می کنند. چنانچه فرآیند سایش سطح در مقیاس بزرگ و وسیع مورد نظر باشد، از ذرات با ابعاد بزرگ استفاده می شود؛ ذرات ریزتر برای سطوحی با ضخامت و مساحت کمتر به کار می روند.

ضرورت استفاده از انواع ساینده ها برای عملیات سندبلاست سطح

ساینده

 

علاوه بر دستگاه ها و تجهیزات مکانیکی و فنی، یکی از ملزومات سندبلاست، مواد ساینده هستند؛ اجرای سندبلاست سطح بدون وجود ساینده مناسب عملاً کاری غیر ممکن می باشد. برای زدودن آلودگی ها از روی سطوح، ساینده های متنوعی مورد استفاده قرار می گیرند؛ برخی از آن ها رایج هستند و برخی دیگر، به دلایل گوناگون، کمتر استفاده می شوند.شن، ماسه و سیلیس از متداولترین ساینده های سندبلاست هستند. فهرست گسترده ای از مواد ساینده به صورت زیر معرفی می شوند:

کاربید سیلیکون: این نوع ساینده برای اجرای سندبلاست سطوحی استفاده می شود که از جنس فلزات غیرآهنی ساخته شده اند.

اکسید آلومینیوم یا آلومینا: ذرات آلومینا دارای خاصیت سمباده ای هستند و برای سطوح ساخته شده از آلیاژهای آهنی و چوب به کار می روند.

الماس: الماس، ساینده ای گران قیمت است و به دلیل سختی بالا می تواند در سندبلاست سرامیک ها استفاده شود اما به کارگیری الماس، هزینه زیادی در پی خواهد داشت.

نیترید بور (با ساختار مکعبی)

گارنت: گارنت برای سندبلاست سطوح چوبی مناسب هستند.

آلیاژ زیرکونیا آلومینا: این نوع ساینده برای زدودن آلودگی از سطوح ساخته شده از فولادهای کربن دار و فولاد ضد زنگ بسیار مناسب هستند.

شیشه: گرانول های شیشه ای، نوعی از مواد ساینده هستند که بافت و زبری مشخصی بر روی سطح ایجاد می کنند؛ البته استفاده از شیشه به عنوان ساینده، رایج نیست.

سیلیکا: این نوع ذرات ساینده، بیشتر به عنوان خاتمه دهنده عملیات سندبلاست به کار می روند؛ این ذرات ساینده نیز متداول نیستند.

 

 

ابعاد مواد ساینده در سندبلاست

جدول زیر، سایز متداول ساینده ها را از نظر درشتی و ریزی نشان می دهد.

سایز ذرات

ابعاد نسبی

8-24

درشت

30-60

متوسط

70-180

ریز

220-1200

بسیار ریز

 

سایر ساینده های صنعتی

ساینده پیوندی: این نوع ساینده ها، موادی هستند که با نوعی پوشش خاص به صورت ترکیبی در حرارت بالا تولید می شوند؛ ماتریس شیشه ای تولید شده در این روش منجر به تولید مواد ساینده جدید می گردد که با نام ساینده های بتنی معروف هستند.

ساینده های پوشش داده شده: این نوع ساینده بیشتر به یک ترکیب کامپوزیتی شباهت دارد؛ کواترزهای پوششی با مواد انعطاف پذیری مانند کاغذ، پارچه و فیبر ترکیب می شوند و به واسطه رزین و چسب به هم پیوند داده می شوند.

 

سندبلاست در تهران/ سندبلاست در كرج/ سندبلاست در قزوين/ سندبلاست در شهرك صنعتي/ سندبلاست در شهرك صنعتي كاسپين/ سندبلاست در نظر آباد/ سندبلاست در هشتگرد/ پيمانكار سندبلاست در اشتهارد/ سندبلاست در صفادشت / سندبلاست در شهريار/ سندبلاست در گرمدره/ سندبلاست در جاده مخصوص/ سندبلاست در ساوه/ سندبلاست در پرند/ سندبلاست در رباط كريم/ سندبلاست در سلفچگان/ سندبلاست در قم/ سندبلاست در شكوهيه/ سندبلاست در شمس آباد/ سندبلاست در عباس آباد/ سندبلاست در سمنان/ سندبلاست در كيش/ سندبلاست در قشم/ پيمانكار سندبلاست در يزد/ سندبلاست در كرمان/ پروژه های سندبلاست در کرج/ پروژه های سندبلاست در تهران/ پروژه های سندبلاست در رباط کریم/ پروژه های سندبلاست در شهر ری/ پروژه های سندبلاست در رودهن/ پروژه های سندبلاست در اشتهارد/ پروژه های سندبلاست در شهریار

 

 

منبع ترجمه:

https://www.azom.com/article.aspx?ArticleID=1400

 

 

 

جدیدترین خدمات

ویژه كارگاه سندبلاست انواع سازه فلزي و رنگ آميزي صنعتي چند لايه به روش ايرلس در محيط مناسب سندبلاست خشك با پرسنل كار بلد و سرپرستي مهندس ابهري نياز كارفرمايان را برطرف مي نمايد و با داشتن چندين اكيپ سيار د ... 1399/01/07
ویژه براي اجراي صحيح و استاندارد سندبلاست بر روي سطوح مختلف نياز به متريال سندبلاست با پودر سندبلاست يا ماسه سندبلاست در سايزهاي مختلف مي باشد كارگاه سندبلاست ابهري همواره از انواع دانه بندي ماسه سندبلاست ... 1399/01/07
ویژه اجراي سندبلاست تر خدمتي ديگر از كارگاه سندبلاست ٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ با استفاده از نازل مخصوص سندبلاست خشك را به سندبلاست تر تبديل مي نماييم و در محيط هاي مسكوني اجراي سندبلاست را براحتي انجام ميدهيم اجراي س ... 1398/11/29
ویژه اگر به دنبال يك مجموعه براي خدمات سندبلاست ٠٩٣٧٧٧٦٠١٢٧ هستيد ما به شما با نازلترين قيمت و سريعترين زمان خدمات سندبلاست و رنگ را در تهران ارائه ميدهيم خدمات كارگاه سند بلاست ما ازقبيل خدمات سندبلاستكار ... 1398/11/29
ویژه سندبلاست سند بلاست٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ سندبلاست خشك سندبلاست تر سندبلاست با آب ... 1398/11/17
ویژه سند بلاست در محل فلز ٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ ... 1398/11/17
ویژه سندبلاست خشك ارزان قيمت ٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ ... 1398/11/17
ویژه در صورتي كه نياز به خريد تجهيزات٠٩٣٧٧٨٦٠١٢٧ و يا بستن خط كامل اجراي سندبلاست در سراسر ايران را داريد ازقبيل نازل استاندارد و شيلنگ ضد سايش و يا كلاه سندبلاست كاري كه به روز و استاندارد باشه و يا شرايط ... 1398/11/15

مقالات سندبلاست