به سندبلاست رنگ آمیزی سندبلاست مخازن سندبلاست اسکلت ساختمان سندبلاست سوله سندبلاست پروفیل سندبلاست پل هوایی سندبلاست صنعتی دستگاه خوش آمدید

مراحل اجرای سندبلاست

مراحل اجرای سندبلاست

اجرای سندبلاست

 

سندبلاست، روشی خلاقانه برای از بین بردن هر گونه آلودگی سطحی است. برای اجرای دقیق و کامل عملیات سندبلاست بر روی یک سطح معین، تجهیزات و لوازم جانبی متعددی باید تهیه شوند و اپراتور سندبلاست نیز باید از مهارت و تجربه کافی برای این کار برخوردار باشد. به طور کلی سندبلاست در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد؛ صنایع فلزی، عمران و پل سازی، رنگ آمیزی خودرو و بدنه کشتی ها و قایق ها، سازندگان سوله های صنعتی، صنعت لوله سازی و ... همه جزو صنایعی هستند که به نوعی با فرآیند سندبلاست در ارتباط می باشند.

تجهیزات و لوازم مورد نیاز برای سندبلاست سطوح عبارتند از: دستگاه سندبلاست (شامل مخزن ساینده، شیلنگ ها، نازل، کمپرسور هوا و بست های لازم)، دستکش، ماسک، عینک مخصوص و لباس ایمنی برای سندبلاست. تجهیزات ایمنی فردی برای سندبلاست شامل ماسک محافظ مخصوص مقاوم برای محافظت از چشم ها، دستکش های لاستیکی محکم و لباس سندبلاست است. قبل از آغاز عملیات سندبلاست، اپراتور سندبلاست باید تمام ملزومات ایمنی را تهیه کند، لباس و ماسک را بپوشد و دستگاه را نیز از قبل بازرسی کند. در ادامه مطلب، مراحل اجرای سندبلاست را توضیح خواهیم داد.

 

عملیات سندبلاست چگونه انجام می شود؟

مراحل اجرا

 

 

مرحله اول سندبلاست:

 

در اولین مرحله فرآیند سندبلاست ابتدا باید به طور دقیق مشخص شود چه نوع ذرات ساینده و چه مدل از تجهیزات برای اجرای کامل سندبلاست مورد نیاز است. این مرحله از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا که راندمان تمیزکاری و آماده سازی سطح به دقت سندبلاست در اولین مرحله بستگی دارد. همچنین نوع و ابعاد ماده ساینده و تجهیزات اصلی مانند سایز نازل در این مرحله تعیین می شود. پس از بررسی موارد فوق، سطح باید شستشو داده شود. پس از اطمینان از ایمنی فردی و کاری در محیط سندبلاست، ساینده مناسب انتخاب شود و مخزن سندبلاست با این مواد پر گردد. انواع ساینده ها می توانند اکسید آلومینیوم، قلع، کاربید سیلیکون، دانه های شیشه ای، پلاستیک، شن، ماسه و ... باشند.

 

مرحله دوم سندبلاست:

 

مرحله دوم در سندبلاست، تکمیل کننده مرحله اول است و شامل موارد زیر می شود: محیطی که برای اجرای سندبلاست انتخاب شده است باید بازرسی شود و هر گونه ظرف یا دستگاه اضافی از ان قسمت خارج گردد؛ تنها لوازمی باید در محیط کار وجود داشته باشند که جزو تجهیزات جانبی سندبلاست محسوب می شوند. شیلنگ ها باید در جای خود محکم شوند و اطمینان حاصل شود که مخزن، بست ها و سایر محفظه ها کاملاً بسته هستند. قبل از آغاز به کار، سطوح ظریف تر باید از دسترسی برخورد ساینده ها دور نگه داشته شوند؛ این کار از وارد شدن آسیب های جدی به سطح جلوگیری می کند.

 

مرحله سوم سندبلاست:

 

اکنون نوبت به شروع سندبلاست است! پس از آماده سازی تجهیزات کاری و ایمنی فردی، با اطمینان می توان سندبلاست را آغاز نمود. به یاد داشته باشید که تجربه و مهارت، لازمه یک سندبلاست دقیق و عالی است. کمپرسور را روشن کرده و فشار هوا را مطابق با استاندارد تنظیم نمایید. نازل را با زاویه مشخص به سمت سطح گرفته و در فاصله مناسب، سندبلاست سطح را انجام دهید.

 

به عنوان سخن پایانی باید خاطر نشان کنیم که رعایت تمام موارد ایمنی نظیر بازرسی، استفاده از وسایل ایمنی فردی و مراقبت از کمپرسور هوا، نه تنها راندمان سندبلاست را افزایش می دهد بلکه از بروز خطرات جدی در محل جلوگیری می کند.

 

 

 

توجه:

 

منبع ترجمه مطلب فوق به صورت فایل PDF برای کاربر ارسال می شود.